Парната баня, подобно на сауната, предизвиква потене, но при съвсем различни условия. Най-добър ефект се постига при температура между 40 и 450С и относителна влажност над 100%. Задължително условие за парната баня е да има постоянна влага.
УПОТРЕБА:
Препоръчително е преди парната баня да се вземе душ с хладка вода. Първото влизане в парната баня да не надвишава 20 мин. След излизане от нея се препоръчва охлаждане на тялото с хладка вода, но не и студена. Трябва да се избягва треперене на тялото. Не се препоръчват повече от 3 сесии.
При Парната баня кожата на тялото се тонизира и стяга, благодарение на увеличения приток кръв. Чрез влагата порите на тялото се отварят, при което озонът преминава през кожата до кръвния поток, откъдето достига до мастните депа и лимфната тъкан. От голямо значение е пречистването на организма от токсини, а този ефект се постига най-добре чрез парната баня.
Изкуствено произведената хипертерния /елиминиране на вируси и бактерии от високата температура/, съчетана с обилно потене и пречистване на организма, предизвикано от парата, водят до освобождаване от токсини и шлаки най-вече в лимфната система, като по този начин се облекчава работата на черния дроб.
ПОКАЗАНИЯ:
Отпуска мускулатурата и подобрява подвижността и гъвкавостта на мускулите.
Окислява токсините, така че да могат да се елиминират чрез кожата, дробовете, бъбреците и дебелото черво.
Подобрява кръвообращението, като по този начин подпомага по-бързото възстановяване на пренатоварени или наранени мускулни групи.
Елиминира бактериални и вирусни инфекции от всякакъв вид.
Ускорява метаболизма на вътрешните органи и ендокринната система, което позволява изгаряне на около 200-400 калории за 30 мин.
Подсилва имунната система.
Влияе благоприятно на хора с болки в ставите.
Намалява стреса от напрегнатото ежедневие.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:
Високата влажност в парната кабина се понася трудно от хора със сърдечно-съдови заболявания, тъй като се затруднява притокът на кислород към сърцето.